ZARARLILAR

 

 

Yavru keseli alman hamam böceğiALMAN HAMAM BÖCEĞİ-KALORİFER BÖCEĞİ(YAVRU KESELİ)

 

Alman Hamam Böceği,diğer adıyla Kalorifer böceği, Dünya’daki hamam böceği türleri arasında en küçük boylulardan biridir, yaklaşık boyları 1,1 – 1,6 cm uzunluğundadır. Rengi kahve ve siyah arasında olabilmektedir. Kafa arkasından vücut bitimine kadar kanatları vardır. Biyolojik olarak zar zor uçabilmektedir, genelde uçamazlar. Diğer hamam böcekleri genel olarak çok zararlı olmamasına rağmen, alman hamam böceği zararlıdır. Dünyadaki en yaygın zararlı hamam böceğidir. Zararlılığı, işgalci bir tür olmasından, çok hızlı üreme yeteneklerinden, bir çok ortama uyum sağlama yeteneğinden ve güçlü bağışık sisteminden kaynaklanmaktadır. Alman hamam böcekleri bir çok işletmenin kabusu durumundadır. İlaçlama olmadan fiziksel yöntemler ve doğal yöntemler bu haşereye karşı faydasızdır. Alman hamam böceklerinin mücadelesini uzman bir ilaçlama firmasının yapması şarttır, aksi taktirde bu böcekden kurtulmanız imkansıza yakındır. Ülkemizde Alman hamam böceği, Kalorifer Böceği olarakta bilinmektedir.

Alman Hamam Böceği’nin Yaşam Alanları

İnsanların yaşadığı tüm alanlarda yaşayabilirler. Özellikle restoranlar, lokantalar, gıda işletmeleri, evler, gıda depoları, fırınlar, pastaneler gibi yerlerde oldukça yaygındır. Haşere kontrolündede en sık karşılaşılan böcek problemidir.

Bir alanda popülasyonları az ise sadece geceleri gözükürler, popülasyon çok fazla ise gündüzleride gözükürler. Alman hamam böceği istilası bir işletme için en zor durumlar biridir. Gıda kontaminasyonu sorununun baş sorumlularından biridir.

Bir alanda tüm çatlak, yapısal eksiklikler, en dar alanlar, makina içleri, motor kısımları, kapaklar vb. tüm alanlarda yuvalanma yapabilirler. Bir alanda yapısal sorunlar ne kadar fazla ise ilaçlama hizmetlerinin sorunu çözmesi okadar zordur.

Alman Hamam Böceği Beslenme Şekli

Alman hamam böceği, omnivordur (hem etçil, hem otçul) artıklarla ve leşlerle beslenir. Bilinen tüm organik malzemeler beslenmelerine dahildir. Çok yüksek adapte olma özellilklerinden dolayı, beslenme alışkanlıklarını bulundukları yere göre şekillendirebilirler. Yiyecek sıkıntısı varsa, sabun, yapıştırıcı ve diş macunu gibi ev eşyalarını yiyebilirler. Aç kaldıkları zaman yamyamlık yaparlar, birbirlerinin kanat bacak gibi uzuvlarını yiyebilirler, birbirlerinin leşlerini yiyebilirler.

Gaziemir İlaçlama olarak Alman Hamam Böceği ilaçlamasında aşağıdaki adımları uyguluyoruz.

 • Ortamın yaklaşık büyüklüğünü öğrenip ortalama bir fiyat belirliyoruz. Müşteri işi verdiğinde yerinde inceleme yapıp gerekli bilgileri müşteriye aktarıyoruz.
 • İlaçlama öncesi neler gerektiği hakkında müşteri bilgilendirilir. Uygulama türüne göre alınacak önlemler anlatılır.
 • Müşteri ile konuşulduktan sonra ilaçlama işlemi Teknik personelimiz tarafından itina ile yapılır.
 • Alman hamam böceği ilaçlama uygulaması enaz 15 gün aralıklı 2 defa yapılmalıdır.
 • Ortama göre kokusuz ilaç, kokulu ilaç veya jel grubu ilaç seçimi yapılır, teknik servis ekibi yerine karar verir.
 • Uygulama sonrası yapılması gerekenler hakkında müşteriye bilgiler verilir.
 • Sağlık bakanlığı uygulama evrağı verilir. Bu evrakta yapılan uygulama ve kullanılan ilaçlar miktarlarıyla beraber yazılır.

amerikan hamam böceği ilaçlamaAMERİKAN HAMAM BÖCEĞİ

 

 

Amerikan hamam böceği İzmir'de bir çok semtte görülmektedir. Yayılımları hızlıdır, kanalizasyon hatlarından tüm semte ve bölgeye yayılabilmektedirler. Bu yayılım özelliğinden dolayı bireysel mücadele yöntemleri ile sonuç almak imkansızdır. Geniş çaplı düşünüp kaliteli bir firma ile amerikan hamam böceği ilaçlama hizmeti almalısınız.

Amerikan hamam böceği en büyük hamamböceği türüdür. 4-5 santime kadar boyları büyüyebilir ve renkler kahverengi tonlarındadır. 

Amerikan Hamam Böceğinin Zararları Nelerdir ?

 • Amerikan hamam böceği büyüklüklerinden dolayı korkutucudur.
 • Kanalizasyon ve nemli alanlarda çok hızlı şekilde çoğalabilirler. Yaşama alanları dışarıda olduğundan kontrol ve mücadelesi zor bir türdür.
 • Kendilerine özgü bir koku salarlar ve gıdalara da bu koku sinebilir. Çok yoğun popülasyon olan yerlerde bu koku her yere sinerek dayanılmaz bir hale gelir.
 • Kanalizasyonlar ana yaşam alanları olduğundan, bir çok bakteri, virüs ve parazit taşıyabilirler. Özellikle gıda olan bölgelerde hastalık yapıcı Salmonella bakterisini taşırlar. Gıdaları kontamine edebilirler. Restoran, fırın, cafe, catering firmaları ve gıda endüstrisinin her kolunda bu yüzden tehlikelidir.
 • Dışkı ve vücut artıkları alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilirler.
 • Boyutları gözü alındığında, çok dar alanlarda saklanabilirler ve iyi saklanırlar.

Amerikan Hamam Böceği Eve Nasıl Girer ?

 • Amerikan hamam böceği genellikle eve taşıma yoluyla gelirler. Eve aldığınız her tür paketli malzeme, gıda vb eşyalar içinde canlı veya kese olarak gelirler. Evde nemli ve sıcak bir bölgeye hızlıca yerleşirler.
 • Evinizde bir yapısal sorun var ise dışarıdan yürüyerek girebilirler. Örneğin bir kapı altlığından geçebilirler.
 • Binanızın kanalizasyon sistemi iyi değil ise kanalizasyon sisteminden evlere girebilirler.

Oryantal şark hamam böceğiORYANTAL ŞARK HAMAM BÖCEĞİ

Şark (doğu) hamam böceği, oryantal hamam böceği, su böceği, kara böcek olarakda bilinir. Çeşitli ülkelerde farklı isimlerle anılan oryantal şark hamam böceği ilaçlama uygulaması bir çok zararlıya göre kolay bir uygulamadır. İlaçlamanın zorluğu Şark hamam böceğinin yaşadığı yerlerle alakalıdır. Şark hamam böcekleri insektisitlere karşı zayıftır, hızlı bir şekilde ölürler.

Oryantal şark hamam böceği siyaha yakın, oval bir vücuda sahiptir. Yetişkin dişiler 20 – 27 mm boyundadır, yetişkin erkekler 18 – 29 mm boyalarındadır. Yavaş hareket ederler, nemli bölgeleri severler, ışıktan kaçarlar.

Gaziemir ilaçlama olarak onbinlerce müşterimizin şark hamam böceği problemini çözdük. İzmir'in bazı eski semtlerinde çok yoğun şekilde şark hamam böceği sorunu mevcuttur. Bizler uzman ilaçlamacılar olarak bir yere girdiğimizde sorunun kaynağını hızlıca anlar ve ona göre uygun ilaçlama yöntemi ile sorunu hızlıca çözeriz. Telefonlarımızdan bizi arayayarak en uygun fiyatı hemen alın.

gümüşçün gümüş böceği ilaçlamaGümüşçün Gümüş Böceği

Gümüşçün gümüş böceği kanatsız, basit yapılı, kafa tipi balığa benzeyen bir böcek türüdür. beyazdan koyu kahverengiye kadar gümüş renk tonlarında olabilir. Adını da bu renk tonlarından almıştır.

Gümüşçün gümüş böceğinin boyları 13 – 25 mm arasındadır. Gümüşçün böcekleri genellikle gece aktifdir ve geceleri görülme olasılığı yüksektir. Gündüz evlerde pek gözükmezler ama gözükmese bile çok yaygındır.

Yumurtadan yeni çıkan gümüşçünler beyaz renktedir, yaşlandıkça renkleri koyu griye, kahverengine dönmektedir. Tüm evrelerinde metalik bir renk görülür. Gümüşçünlerin bir çok çeşidi gözsüzdür, bazılarında iki küçük bileşik göz bulunmaktadır.

Gümüşçün tamamen kanatsızdır, uzun antenleri vardır. Bir balığı andırır şekilde hareket eder. Işıktan kaçınırlar ve hızlı hareket ederler.

Gümüşçün böceği anten gibi bazı uzuvlarını yenileyebilirler. İyi yaşam koşullarında 3 yıla kadar yaşayabilirler.

Gümüşçün Gümüş Böceği Yaşam Alanı

Gümüşçün gümüş böceği tüm dünyada bulunan geniş aileli bir haşere türüdür. Nemli bölgelerde daha yaygındırlar. Yaşaması için ideal bağıl nem oranları %75 – 95 arasındadır. Kentsel alanlarda evlerde, tavan arasında, bodrumlarda, küvet içlerinde, lavabolarda, mutfakta, eski kitaplar ve beslenebileceği diğer alanlarda  bulunabilirler.

Gümüş Böceği Yaşam Şekli ve Ekoloji

Gümüşçün böceği, bağırsakları taraından üretilen cellulase sayesinde Selülozu kendi kendine sindirebilir. Gümüşçün böceğinin yaşamını devam ettirebildiği çok fazla yiyecek vardır. Bunlar;  Polisakkarit içeren malzemeler, nişastalı ürünler, dekstrin içeren yapıştırıcılar, kitap ciltleri, kağıtlar, halı, giysi, kahve, kepek,pamuklu ürünler, saç döküntüleri, su bazlı bazı boyalar, fotoğraflar, alçı, şeker.

Gümüşçün Gümüş Böceği Zararları

Gümüşçün böcekleri tüketimleri yüzünden ev zararlısı olarak kabul edilirler. Bu haşere gıdaların kontaminasyonundan ve diğer zararlardan sorumlu olmasına karşın hastalık bulaştırmaz.

Gümüşçün böceğinin yiyebileceği çok fazla yiyecek bulunduğundan bir çok şekilde zarara yol açabilirler. En çok zararı verdiklerin alanlar, halılar, kitaplar, giysilerdir. Kıtlık zamanlarında yemek alışkanlıklarını genişletebilirler. Gümüşçün böceği nemli ortamlarda bir şey yemeden 1 seneye kadar yaşayabilir.

Doğal düşmanları kulağakaçanlar, kırkayaklar ve bazı örümcek türleridir. Japon sediri uçucu yağı kovuculuk özelliği taşır. Gümüşi akçaağaç özü doğal bir gümüş böceği ilacıdır.

Sık Sorulan Sorular ?

Gümüşçün (Gümüş Böceği) Nasıl Yok Edilir ?

Gümüşçün (Gümüş Böceği), bireysel uygulamalarla yok edilmez. Profesyonel bir haşere ilaçlama firmasından destek almanız gerekir. SC (solüsyon konsantre) bazlı biyosidal intektisitler gümüşçün ilaçlamasında kullanılır. 15 gün aralıklı 2 uygulama almanız tavsiye edilir.

Gümüşçün (Gümüş Böceği) Isırırmı ?

Gümüşçün (Gümüş Böceği) ısırmaz, sık sık kulağakaçan ile karıtşırılmaktadır. İkisinin yaşam alanları tamamen farklıdır.

Gümüşçün (Gümüş Böceği) Zararlımı ?

Yukarıda açıkladığım gibi gümüşçün hastalık yapıcı mikroorganizmalar taşımazlar ama ev eşyalarına zarar verebilirler.

Gümüşçün (Gümüş Böceği) Niye Neden Olur ?

Genelde ev ortamlarına koliler, ahşap malzemeler, yeni yapılan parkeler, selüloz içeren her türlü malzeme ile gelebilirler.

Gümüşçün (Gümüş Böceği) Duvara Tırmanırmı ?

Hemen hemen her tür yüzeye tırmanabilirler.

Arı & Yaban Arısı İlaçlama

Arı & Yaban Arısı İlaçlama

Yaban arısı sokması arıların bir savunma biçimidir. Eşekarısı tehdit altındaysa ya da yuvaları bozulursa, onları çok agresif yapar ve onları sokmaya teşvik eder.Yaban arısı veya arı tarafından sokulmak acı verici bir deneyimdir ve arıya alerjisi olan herhangi biri için hayatı tehdit edebilir. Ancak, bu riskleri dış mekanda hassas önlemler alarak ve eşek arısı veya arı yuvalarının düzgün bir şekilde profesyonel kontrol sağlayarak azaltmak mümkündür.

İlk müdahalenin hızlı yapılmaması sonuçlarında ise ölüm ile sonlanan yaşamların olduklarını da bilmekteyiz. İlaçlaması en zor yapılan hayvanlar olarak bilinen Arılar, özellikle dikkatli ve güvenilir bir şekilde işlem görmelidir. Yani kendi imkânlarımız ile yapamayacağımız mücadelelere hiç bulaşmamalı ve elimizi sürmemeliyiz. Firmalar yani ilaçlama firmaları tarafından yapılan Arı Yaban Arısı İlaçlama yöntemleri sandığınız kadar da kolay işlemler değildir. Bundan dolayı işi layığı ile yapmak ve kesin çözümler getirmek en doğrusu olmaktadır.

En Etkili Arı İlaçlama Yöntemleri Gaziemir İlaçlama da

 

Özellikle yaz aylarında güneşin ve sıcağın bol olduğu zamanlarda balkonlardan veya açık kalan camlardan içeriye doğru girerek belli bir zaman sonra kendine yuva yapan arılar günden güne çoğalabilmektedir. İlk olarak barınma maksadı ile başlayarak daha sonralarında içeride bal petekleri oluşturması da gayet normal davranıştır.  Camların kasalarında veya sövelerin aralarında barınabilecekleri gibi çatı aralarında da kolay bir şekilde saklanabilirler. İğneleri zehirli olmasından dolayı sokmaları durumunda da ciddi hastalıklara yol açabilirler. Bu tür durumlarla karşı karşıya kalmamak adına özel İlaçlama Yöntemleri ile hareket ediyor olmanız sizin için önelidir. Cümlemizin başında da söylediğimiz gibi kolay bir işlem olmadığı için son derece ekip gerektiren bir uygulamadır. Sorunlara geçici çözümler aramak yerine kalıcı çözümler aramak çok daha sağlıklı olacağı gibi aynı zaman da zaman açısından da faydalı görülmektedir.

KEMİRGEN KONTROLÜ

Profesyonel Kemirgen Kontrol Hizmetleri

Gaziemir İlaçlama Servisi, gıda üretim fabrikaları, BT ağ altyapısı, ilaçlar, hastaneler, kurumsal ortamlar ve konut sektörü gibi en hassas alanlar için İzmir'deki en son kemirgen kontrol hizmetleri tekniklerini uygulama konusunda uzmanlaşmıştır.

Kemirgenler sıcakkanlıdır ve her ortamda kolaylıkla hayatta kalabilirler, bu nedenle ülkenin her bölgesinde bulunurlar. Gaziemir İlaçlama Servisi, kemirgen kontrol hizmetleri, müşterimizin mülkünü kemirgenlerin neden olduğu zararlardan korumayı amaçlar. Çiğnemeye uyarlanmış, kemirmek için büyük boy ön dişleri vardır. Endüstriyel üretim bölgelerinde, hijyene duyarlı üretim bölgelerinde ve teknolojiye duyarlı kurumsal departmanlarda kemirgenler kendilerine sunulan çeşitli maddeleri çiğneyip ürünlere zarar verirler.

Gaziemir İlaçlama Servisi uzmanları, yalnızca mevcut istilaları ele almak için değil, aynı zamanda etkili kemirgen kontrol hizmetlerinin bir parçası olarak gelecekteki istilaları önlemek için de eğitilmiştir. Bir saha incelemesi planlamak, uygun tavsiyeyi almanıza ve kemirgenlerden kurtulmanıza yardımcı olabilir.

Endüstriler ve ticari binalar için eksiksiz bir Önleyici Program

Endüstriyel ve ticari çevreler, İzmir ve Gaziemir 'deki profesyonel kemirgen kontrol hizmetlerine oldukça bağımlıdır. Kemirgenler çevreleri en yüksek oranda kirletir. Gaziemir İlaçlama Servisi'nin kurumsal ve endüstriyel müşterileriyle IPM stratejilerinin bir parçası olarak en verimli kemirgen kontrol programlarını uygulamada ortak olmasının nedeni budur. Gaziemir İlaçlama Servisi, kemirgen tehdidinin büyümesine izin vermez, ancak yıl boyunca önleyici bir kontrol mekanizması uygular, böylece işletme sahipleri hem maliyetlerinden hem de mülklerinden tasarruf eder.

İzmir'de kemirgen kontrol hizmetleri, iklim koşulları ve düzenlenmemiş açık bina yapıları nedeniyle kolay bir iş değildir. Gaziemir İlaçlama Servisi, yalnızca kemirgenleri rastgele öldürmekle kalmaz, aynı zamanda aşağıdakiler aracılığıyla eksiksiz bir kemirgen kontrol programı sunar:

İzmir ve Gaziemir'de yerleşim birimleri için kemirgen kontrol hizmetleri de sunuyoruz.

Kemirgen kontrol çözümleri üzerinde çalışmak için konut birimleri ticari ve endüstriyel sektörden farklıdır. Evlerde kemirgen sorununun yoğunluğu ticari çevrelere göre daha azdır çünkü kemirgenler sayıca azdır ve eve giriş kaynakları daha az karmaşıktır. Bu, konut müşterilerinin pahalı ve gerekli olmadığını düşündükleri için ayrıntılı fare geçirmezlik çözümünü tercih etmemelerinin nedenidir.

Ancak Gaziemir İlaçlama Servisi uzman ekibi, konut müşterileri için makul fiyatlı ve sıçan popülasyonunu tamamen ortadan kaldıran etkili çözüm ve tekniklere de sahiptir. Bu nedenle, her sezon fare öldürücü ilaçlar satın alma konusunda endişelenmenize gerek yok, Gaziemir İlaçlama Servisi'nin İzmir ve Gaziemir'de özel fare geçirmezliğini seçerek tek seferde bunlardan kurtulun.

Hassas veya depolama alanlarındaki kemirgenleri nasıl kontrol ederiz?

Kemirgen kontrolü, farelere yiyecek ve barınak sağlayan alanlarda onları ortadan kaldırmak için tam bilgi gerektiren bir uzman işidir. Bu basit bir iş değil çünkü tek bir ticari veya endüstriyel tesis, birbirinden tamamen farklı dinamikler ve çalışma koşulları içeren çok çeşitli bölgelere sahip. Bu gibi durumlarda 'herkese uygun' yaklaşımı işe yaramaz. Depo, gıda üretimi, restoranlar vb. tesisler her zaman fare sorunuyla karşı karşıyadır ve tek çözüm, tesisin her bir bileşeninden fareleri ortadan kaldırmak ve girişlerini durdurmak için ayrıntılı izleme ile planlı bir strateji uygulamaktır. Sıçanları kontrol etmek için aşağıdaki yöntemler üzerinde stratejik olarak çalışıyoruz.

Boşluk analizi

Tam kemirgen istilasının denetimi, Kemirgenler için açık giriş noktalarına göre dış binanın koşullarının belirlenmesi; onarımlar, yapılar, sanitasyon sorunları veya gerekli diğer eylemler vb. gibi iyileştirme önerileri.

Gaziemir İlaçlama Servisi, sıçan geçirmez alanları farklı yöntemlerle (özel gereksinime bağlı olarak) genişletir. Sıçan davranışı, türü ve biyolojisi ile ilgili yoğun incelemelerimiz ve detaylı bilgimiz, sorunu tam olarak tespit etmemize ve buna göre aksiyon almamıza yardımcı olur. Gaziemir İlaçlama Servisi, müşterilerimiz için İzmir ve Gaziemir'de güvenilir bir Kemirgen Kontrolü hizmet sağlayıcısı olarak kendini kanıtlamıştır.